Zakup biletu lotniczego od zagranicznego agenta bez podatku u źródła
Polska spółka, uiszczając równowartość ekonomiczną ceny biletu lotniczego, powiększoną o należną pośrednikowi prowizję, nie pobiera i nie przekazuje fiskusowi zryczałtowanego podatku dochodowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 listopada 2020 r. (II FSK 1669/18).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka nabywa bilety lotnicze przewoźników lotniczych, którzy mają swoją siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Zakupy robi za pośrednictwem zagranicznego agenta. Zakup biletu jest potwierdzany fakturą wystawioną przez agenta, a kwota wskazana na fakturze przelewana jest na jego rachunek bankowy. Nabyte bilety spółka sprzedaje pasażerom na stronie internetowej. Środki uzyskane ze sprzedaży biletów, po przewalutowaniu na euro, przelewa na konto agenta. Zdaniem spółki, wyrażonym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, nie jest ona zobowiązana do poboru i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wynagrodzenia wypłacanego agentowi.
W interpretacji indywidualnej wydanej w 2016 r. organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. W jego ocenie, podmiotem, który dokonuje wypłat z tytułu zakupu usługi przelotu, jest nabywca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta